wtorek, 12 lipca 2022

Gregory Hartley, Maryann Karinch- ,,Podręcznik manipulacji".


Autor: Gregory Hartley, Maryann Karinch

Tytuł: ,,Podręcznik manipulacji".

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 237

Tłumaczenie: Olga Kaczmarek

Moja ocena: 7,5/10


Dzięki wydawnictwu Bellona miałem możliwość zapoznania się z wyżej wymienionym poradnikiem. 

Gregory Hartley jest specjalistą teorii i praktyki przesłuchań, działał między innymi w czasie operacji ,,Pustynna Burza" w tym zakresie, szkolił międzynarodowe siły zbrojne działające na Bliskim Wschodzie. Swoją wiedzą dzieli się także z mediami w USA, w Europie jest konsultantem i publicystą. 

Maryann Karinch zajmuje się poradnictwem psychologicznym, tematyką fitness oraz dietetyką. Z panem Hartleyem napisała wspólnie 12 książek. W przeszłości zajmowała się teatrem i edukacją. 

Cały podręcznik opiera się na dwóch założeniach, na piramidzie potrzeb Maslowa i krzywej Gaussa . Chodzi najogólniej o to, aby rozpoznać z pomocą wskazówek z podręcznika słabe i mocne strony kogoś, a później aby tę osobę przemieścić (w górę lub w dół) piramidy potrzeb w taki sposób, aby przy okazji osiągnąć swój cel. 

W początkowych dwóch rozdziałach autorzy przedstawiają w jaki sposób człowiek spełniając swoje potrzeby może przemieścić się na wyższy poziom wspomnianej wcześniej piramidy. Najwięcej miejsca zostało poświęcone takim zagadnieniom jak chęć przynależności do grupy i jednoczesnego wyróżniania się w ramach jej struktur. Omówione zostały też możliwe rodzaje przywódców grup i ich rola względem jej członków. Trochę męczące było powtarzające się nawiązanie do przywódców sekt, grup terrorystycznych itp. bez wskazania na jakąś pozytywną postać przywódcy. Rozdział łączący tę część książki z następnymi służył do omówienia roli charyzmy w przypadku osób, które wpływają na innych. 

W kolejnych rozdziałach można dowiedzieć się jak przekładając metody stosowane przy przesłuchiwaniu przestępców dowiedzieć się czegoś o naszym ,,celu" (mowa ciała, głos). Muszę powiedzieć, że momentami czułem się nieco przytłoczony ilością szczegółów, które mają znaczenie w takiej obserwacji, wydaje mi się, że w życiu codziennym nawet z połowy tych elementów raczej się nie skorzysta. Obserwacja osoby, na którą chcemy wpływać kończy się opracowaniem krzywej Gaussa (inaczej krzywej dzwonowej). Dzięki niej możemy ukazać w jakim miejscu pod względem jakiejś cechy jest nasz ,,cel" względem reszty społeczeństwa. Pomoże nam to w doborze kolejnych metod i kierunku działania. 

W ostatnich rozdziałach można dowiedzieć się w jaki sposób można tworzyć i niszczyć więzi między ludźmi, w celu osiągnięcia swoich zamiarów. Ostatni rozdział dotyczy strategii przesuwania ludzi w górę lub w dół piramidy potrzeb. Podsumowując chodzi o wytworzenie na podstawie obserwacji i cech szczególnych jakiejś osoby takich warunków, aby zapewnić jej poczucie uzyskania czegoś (autorzy odradzają przemieszczanie kogoś w dół piramidy), co w konsekwencji spowoduje uzyskanie czegoś jeszcze ważniejszego przez nas. 

Plusy i minusy:

+ Zbudowanie całości poradnika na bazie dość znanego modelu- piramida Maslowa, krzywa dzwonowa. 

+ Poradnik może przydać się wszystkim, którzy zarządzają grupą osób, z jego pomocą mogą wpływać w sposób pozytywny na ludzi (przesuwać ich w górę) z jednoczesnym pozytywnym wpływem na swoją sytuację czy sytuację całej firmy (bo szczęśliwy pracownik może dawać z siebie więcej dla firmy). 

+ Zastosowanie krzywej Gaussa i odpowiedniej oceny silnych/słabych stron kogoś, w celu przesunięcia go na wyższy szczebel piramidy potrzeb. 

+ Słowniczej najważniejszych pojęć. 

- Początkowe rozdziały z dużą ilością powtórzonych nawiązań do przywódców sekt, organizacji terrorystycznych, przestępców, którzy służą za przykład charyzmatycznych postaci. Brakuje nieco pozytywnego wzorca, do naśladowania.  

- Chwilami za dużo metod/narzędzi manipulacji, za dużo elementów mowy ciała przydatnych przed samym procesem wpływania na kogoś (ciężko wszystko zapamiętać, nie wszystkie elementy występują z równą częstotliwością). Powoduje to lekki zamęt w głowie i ogólne zmęczenie lekturą. 

- Mało miejsca zostało poświęcone metodom manipulacji klientami (nami) przez koncerny i firmy wszelkiej maści (mimo zapewnień ze wstępu, że po lekturze będziemy orientować się kiedy następuje taki proces wobec nas). Zabrakło jakiegoś rozdziału/podrozdziału z technikami stosowanymi wobec konsumentów przez producentów. 

Pozdrawiam! 


19 komentarzy:

  1. Może kiedyś z ciekawości sprawdzę tę książkę, ale jak będzie w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  2. Manipulacja to bardzo szeroki temat i niezwykle ciekawy. A to musi być interesująca publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka dla osób zainteresowanych tematem. Kto wie może ktoś z tego wykorzysta w swoim zyciu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. "... chęć przynależności do grupy i jednoczesnego wyróżniania się w ramach jej struktur" - to o mnie? ;p

    OdpowiedzUsuń
  5. Do manipulowania to chyba trzeba mieć talent...

    OdpowiedzUsuń
  6. Przypuszczam, że nasi politycy tą książkę zaliczyli a nawet wykuli na pamięć :) mnie to już chyba nie przyda się ta nauka; nie mam kim manipulować ani też nie dam się nabrać na...komplementy [obiecanki] ;
    pozdrawiam Aisab

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy już przestudiowałeś [przyswoiłeś] te nauki? zaczynam się bać, że będziesz mną manipulować;
      pozdrawiam Aisab

      Usuń
  7. Mnie takie książki raczej nie zachęcają do przeczytania. Nie moja tematyka. Manipulacja jest niemalże z każdej strony, nie widzę sensu o tym czytać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zainteresowały mnie same podstawy- piramida potrzeb Maslowa i krzywa Gaussa. Ta pierwsza jest moją ulubioną, bo analizowałam ją pisząc pracę magisterską na temat potrzeb młodzieży w okresie dorastania.
    Bardzo lubię książki wydawnictwa Ballona, z tą też chętnie bym się zapoznała.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  9. To chyba lektura dla psychopatów, choć czasami warto wiedzieć co nieco, by nie okazać się zbyt naiwnym w relacjach.
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  10. Warto przeczytać, chociaż po to by wiedzieć jak nami manipulują.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie czytałam tej akurat książki, ale inne na ten temat owszem, to właśnie takie są potrzebne, żeby umieć obronić się prze manipulacją. Także tą konsumencką. Jednym z pierwszych, który zajął się tematem wpływania na ludzi w relacjach klient-sprzedawca czy nawet na poziomie równorzędnym w stosunkach społecznych był Eric Berne w swojej książce "W co grają ludzie".

    OdpowiedzUsuń
  12. Z chęcią przeczytam! Podobne poradniki czytałam na zajęciach z psychologii. Niesamowite, ale i przerażające że ;udzie tak naprawdę bardzo łatwo dają sobą manipulować.

    OdpowiedzUsuń
  13. No właśnie szkoda, że brak pozytywnych wzorców, ale z drugiej strony można obserwować zachowania innych żeby ustrzec się przed manipulacją

    OdpowiedzUsuń
  14. Sporo takich książek przeczytałam, że aż nie pamiętam czy tę także. Ale chyba tak, coś mi mówi Twój opis.

    OdpowiedzUsuń
  15. Manipulacja to bardzo ważny temat, a ta publikacja z pewnością warta uwagi. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawą choć trudną lekturę wybrałeś sobie na wakacyjną porę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Witaj porannie
    Tą krzywą Gaussa mnie zaintrygowałes.
    Pozdrawiam budzącym się dniem

    OdpowiedzUsuń