Autor: Jakub Nowak
Tytuł: ,,Amnezjak".
Wydawnictwo: Powergraph
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 478
Moja ocena: 6/10
Dziękuję wydawnictwu Powergaph za możliwość zapoznania się ze zbiorem opowiadań.
Zbiór zawiera 9 opowiadań, które Autor napisał na przestrzeni 7 lat.
1. Karnawał - akcja dzieje się między 1875, do 1877 roku. Śledzimy losy Piotra Ostrowskiego, który zabił kanclerza Rzeszy i teraz jest ścigany listem gończym. Drugim bohaterem jest Herman Meinhold, specjalista od militarnej biologii mechanicznej. Polityczne zawirowania sprawiły, że Polska i Francja zostały wymazane z map, broni się właściwie kilka miast. Stwórca przekazał ludziom wielką moc, jednocześnie powstało miejsce poza czasem i przestrzenią tzw. Kresy. Wierni uważają, że to miejsce jest przedsionkiem raju. Do wyznawców należy m.in. pierwszy z bohaterów. Meinhold z kolei ma odpoczywać od swojej pracy w Elizjum, ekskluzywnej świątyni wyznawców Stwórcy. W tym miejscu atakuje go Piotr Ostrowski wraz z żoną. Z jego wspomnień dowiadujemy się o losach jego ukochanej, która wróciła na Ziemię po śmierci z wielką mocą, szuka swojego zabójcy. Przy okazji pomaga mężowi pozbyć się jego wrogów i przedostać się do płonącego i oblężonego miasta (przez siły Sojuszu, który wymazał część państw z map). Ostrowski poznaje swojego brata, razem tworzą potężny tandem, zbliżony do Jeźdźców Burzy. Pokonują wrogą (tzw. grzybstę, która trawiła świat przedstawiony), jednak w wyniku eksplozji bojowej mocy braci ginie Paweł.
2. Dziwne dni- opowiadanie rozpoczyna się od opisu koncertu w Gdyni dla 30 tysięcy widzów. Okazuje się, że to relacja z koncertu The Doors w 1971 roku. Jim Morrison zostaje przedstawiony jako pół Amerykanin i pół Polak (podobnie jak członkowie zespołu, tak naprawdę tylko Ray Manzarek miał polskie korzenie). Ich menadżer, niejaki Kawka zorganizował im trasę po Polsce. W międzyczasie muzycy uznają, że każdy ma ważniejsze sprawy, koncerty stają pod znakiem zapytania. Równocześnie pojawia się historia kapitana Żbika, który z asystentką chce złapać przestępcę, niejakiego Mistera X, który wymyka się milicji. Jima Morrisona oczarowuje piękna (i zabójcza) Remedios, zespół widzi jej magiczne zdolności, jednak nie może nic zrobić. Wszystko kończy się jak w rzeczywistości, śmiercią wokalisty.
3. Ekumenizm- Russtu jest słowiańskim wojownikiem, który ma dość bliskie kontakty ze słowiańskimi bóstwami, jednak te nie przychodzą mu z pomocą, gdy zostaje ranny. Relacje między bogami i ludźmi oparte są o nowoczesną technologię (bogowie używają jej do kontaktów z wiernymi, tworzenia czy niszczenia światów itp.). Wilk znajduje się w podobnej sytuacji co pierwszy bohater, różni go umiejętność przemiany w dzikie zwierzę. Wraz z Russtu około 500 wojowników jest uwięzionych między światami. Wilk spotyka na swojej drodze dziewczynkę (odpowiednik Czerwonego Kapturka moim zdaniem) o imieniu Balbina. Jest ona Aranżerem Światów. Opowiada mu o szczegółach bitwy Peruna ze Świętowitem. Równocześnie pierwszy wojownik chce wrócić do tzw. węzła nalężącego do jego matki, skąd będzie mógł przenieść się w bezpieczne miejsce. Ostatecznie dociera na statek kosmiczny swojej matki, dowiaduje się tam o programie ,,Pobudka". Ma on przyzwyczaić wyznawców Świętowita do życia w prawdziwym świecie. Wilk na końcu swojej podróży spotyka Peruna (występuje w absurdalnych majtkach w kaczuszki). Słowiańskie bóstwo kończy jako trup, rozszarpany przez pluszowego tygryska. Russtu odlatuje w stronę Ziemi.
4. Rychu- jest to nawiązanie do sprawy amerykańskiego pisarza Philipa K. Dicka, który uważał, że Stanisław Lem musi być komórką radzieckiego wywiadu. Poza głównym motywem wyżej wymienionego twórcy jest też małe nawiązanie do sprawy Zodiaka. Pewnego dnia do bohatera przychodzi dwóch agentów FBI. Rychu zarzuca ich swoimi podejrzeniami, pokazuje materiały z TV, które według niego niszczą amerykańskie społeczeństwo. Powoli popada w coraz większą spiralę paranoi podsycaną lekami branymi w przypadkowych ilościach. Ostatecznie agenci porywają go, aby był odbiorcą zaszyfrowanych wiadomości z systemu SLEM. Co ciekawe współpracują ze sobą agenci z USA i ZSRR. Po nieudanej misji odwożą bohatera pod dom. Jego żona, mimo obietnic (była użyta jako ubezpieczenie dla agencji) nie wraca do domu (podobno została aresztowana za ubliżanie policjantom).
5. Retro (fantazja alternatywna)- bohaterami są generał, Robal i Szogun. Listillo to z kolei tajemnicza postać, ktoś jak ojciec chrzestny mafii. W tle jest możliwe zatrucie wody w wodociągach substancją psychoaktywną. Najważniejszym motywem są jednak nielegalne walki na śmierć i życie organizowane przez Szczura. Do ostatniej walki sprowadził zawodniczkę z Azji, która bez większego problemu pokonała miejscową gwiazdę. Wraz z rozwojem fabuły okazuje się, że w miejscu akcji nie ma dzieci. Są sprowadzane jedynie dla bogaczy, którzy chcą założyć rodzinę, jednak przez warunki zewnętrzne nie przeżywają one długo. Szogun w obronie Moniki (Azjatki z walki), która jest obiektem jego badań zabija ludzi Szczura, czym naraża się mu. W międzyczasie dowiaduje się, że do miejsca akcji przybywają w turach ludzie (trafiają tam z ,,góry" czyli świata nam znanego). Decyduje się wrócić z Moniką na powierzchnię, atakuje system elektroniczny wind. Na ,,górze" muszą poddać się szczepieniu na tajemniczą chorobę, która wygnała ludzi pod ziemię.
6. Ciężki metal- miejscem akcji jest Lublin. Bohater wraz z ojcem służą w Wojskach Obrony Pogranicza. Szukają zaginionego brata bohatera- Mariusz, który zniknął w czasie szpiegowskiej akcji. Od tamtej pory protagonista z pomocą komputera odszyfrowuje wiadomości od niego. Pewnego dnia poznaje sąsiadkę- Dagmara, spotkanie to zawraca mu w głowie. Niestety wraz z ojcem musi bronić Polski przed przedziwnu (anomalie w czasoprzestrzeni). Całość kończy się dość zaskakująco, opowiadanie jest ogólnym opisem co wojna robi z ludźmi.
7. Dominiczka mówi- poznajemy parę Dominikę i Michała (on wcześniej był z francuzką Sylvie). Ludzie w świecie przedstawionym mają wszczepione chipy poszerzające rzeczywistość. Michał ma asystenta o imieniu Piast, który należy do elity chipów, pozwala mu na o wiele więcej niż użytkownikom zwykłych ,,wszczepów". Niedługo ma rozpocząć współpracę z firmą informatyczną z Irlandii. Przed wyjazdem zostaje poproszony przez matkę pewnego chłopca o pomoc. Wszystko kończy się tragicznie po odkryciu, że ten pięciolatek ma takiego samego asystenta w mózgu jak nasz bohater. Plus za nawiązanie do zespołu Slayer. Akcja także dzieje się w Lublinie.
8. Zimno, gdy zajdzie- Bohaterami są Anna i Jarosław. Jarek ,,wszedł" w ciało swojego syna, który zginął w wypadku (niejako ,,wrócił" do życia syna w taki sposób). Poznaje Dagmarę, oszukuje ją co do swojej tożsamości. Bohater decyduje się odejść z organizacji, która bada jego przypadek. Jednak końcowo traci wszystko, żona odchodzi od niego, a on zostaje w nie swoim ciele, nie pogodzony z rzeczywistością. Na plus kolejne nawiązania do muzyki heavy-metalowej.
9. Amnezjak- Władysław Jagiełło, Stanisław Wyssygota i Łucjusz Galanty to główne postaci opowiadania. Obserwujemy przygotowania do Święta Światła, po nim nad królestwo nadciągnie ciemność. Latarnicy- elita wspierająca swoją mocą światło bawi się u króla. Julia, żona króla ma jedną z najmocniejszych sag w królestwie (jakby historii życia, która wiąże się z mocą danej osoby). Wspiera swoimi umiejętnościami Wawel i całą Koronę. W pewnej chwili król dowiaduje się, że kolejni Latarnicy zniknęli w zagadkowych okolicznościach. Całość kończy się powrotem do początkowych scen opowiadania.
Plusy i minusy:
+ Nawiązania do heavy metalu i muzyki w ogóle.
+ Szczegóły, sposób pisania bardzo działają na wyobraźnię (ale utrudniają nieco opisanie fabuł).
+ Różnorodność historii, różne tła opowieści, bohaterowie.
- Niektóre opowiadania są dość zagmatwane (np. ,,Ekumenizm").
- Nierówny styl, pokazujący, że to zbiór z paru lat.
- Niektóre opowiadania połączone miejscem akcji (Lublinem) mogłyby być nieco dłuższe.
Pozdrawiam!
Jakos najbardziej zainteresowała mnie ósemka.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ta okładka.
OdpowiedzUsuńGracias por la reseña. Te mando un beso.
OdpowiedzUsuńTym razem kompletnie nie dla mnie, niestety. Nawet okładka przerażająca.
OdpowiedzUsuńzapomniałam się podpisać -jotka
UsuńWitaj Piotrze,
OdpowiedzUsuńBardzo pokręcone te opowiadania i dość niebezpieczne wizje ( na przykład Karnawał, Ekumenizm, Dominiczka mówi)
Znasz to powiedzenie o teoriach spiskowych, które stają się faktami?
Oglądałam taki filmik z filmami SF i grozy, podobno są tacy, którzy próbują się na nich wzorować.
Jest tu także kilka odniesień i ciekawie czy umieszczonych świadomie i z premedytacją?!
Prawie 500 stron to sporo jak na takie fantazje.
Ale chętnie przeczytałabym podobną książkę, żeby zorientować się, czy mi to pasuje.
Dzięki za recenzję.
Pozdrawiam serdecznie. Dobrego tygodnia, Piotrze.
Na pewno podobają mi się tytuły tych opowiadań. Od czasu do czasu lubię poczytać krótkie formy.
OdpowiedzUsuńTym razem jakoś czuję, że nie będzie chemii ;)
OdpowiedzUsuńHej Piotruś :) Opowiadania nawet ciekawe. Najbardziej lubię dłuższe formy czyli powieści, ale tym nie mówię nie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Kasinyswiat
Ten zagmatwany Ekumenizm chyba najbardziej mnie zainteresował :P. Fajne, że są takie nawiązania muzyczne w opowiadaniach. Może kiedyś się skuszę.
OdpowiedzUsuńLubię nawiązania do muzyki :D
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie
OdpowiedzUsuńJak dla mnie zbiór bardzo ciekawy i pewnie znajdzie wielu miłośników, którzy pokochają te opowiadania. Sama mogłabym przeczytać ten tytuł, tak z ciekawości, ale myślę, że nie jest to książka, która mogłaby stać się moim ulubieńcem.
Pozdrawiam cieplutko
Twoje recenzje są ciekawe, ale moja wyobraźnia nie sięga tak daleko. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńTym razem chyba jednak nie dla mnie...
OdpowiedzUsuńJa też chyba nie odnalazłabym się w tego typu książce. Męska część czytelników może być bardziej zainteresowana tym tematem :)
OdpowiedzUsuń