niedziela, 8 października 2023

Cezary Zbierzchowski- ,,Requiem dla lalek".


Autor: Cezary Zbierzchowski

Tytuł: ,,Requiem dla lalek".

Wydawnictwo: Powergraph

Rok wydania: 2020

Ilość stron: 440

Moja ocena: 7,5/10

Dziękuję wydawnictwu Powergarph za możliwość zapoznania się ze zbiorem 11 opowiadań, które osadzone są w Rammie, znanej z powieści ,,Distortion", którą także recenzowałem na blogu. 

1. Innego nie będzie- bohater jest dziennikarzem, który przeżył Apokalipsę. Po czterech miesiącach od końca świata większość obywateli Rammy żyje w przeświadczeniu, że nic się nie zdarzyło. Nasz bohater stracił część swoich krewnych, żyje w coraz większej samotności. Przed ostatecznymi zdarzeniami odwiedził tajemniczy zakon Prowenów, którzy przewidywali nadejście końca czasów. Zakon jest prowadzony przez tajemniczego osobnika, który podaje się za wcielenie policjanta, który doznał objawienia. Zgromadzenie opiera się w swoich tezach na nauce i elementach znanych u Świadków Jehowy. Bracia dość szybko przejrzeli plany dziennikarskie, protagonista nie daje za wygraną, przemieszcza się do pobliskiej wsi, gdzie chce zebrać informacje o zakonie. Po końcu świata (w wyniku którego na całym świecie zginęło kilkanaście milionów osób) bohater traci wszystko, pracę, mieszkanie i rodzinę. Wraca do Prowenów, żeby odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego los go tak doświadczył. Na miejscu odnajduje ciała braci zakonnych, ostatecznie odnajduje go policja, zostaje zabrany na badania psychiatryczne. 

2. Miejsce na drodze- Karl i Tim to pracownicy firmy windykacyjnej. Wracają z kolejnego udanego zlecania do centrali firmy. W pewnej chwili potrącają kota, który zastygł na środku drogi. Tim wraca następnego dnia, aby dowiedzieć się czegoś o zwierzaku od właścicielki pobliskiego domu. Okazuje się, że na drodze działa tajemnicza siła, która hipnotyzuje zwierzaki, w przeszłości na tej trasie zginęło sporo kotów. Idąc po nitce do kłębka bohater odkrywa, że w sąsiednim domu zmarło dwoje dzieci, a żona sąsiada opuściła go po tym. Tim pod przymusem pomaga mężczyźnie w rozwiązaniu zagadki. Karl rusza na pomoc koledze, jednak nie zdąża z pomocą. Tim ciężko ranny trafia do szpital, gdzie po pewnym czasie umiera. Karl odkrywa, że za całą zagadką mogą stać przybysze z innej planety, ich anteny zamontowane na działce mężczyzny łączą się z maszynerią w jego domu, która wpływa w nieznany sposób na losy bohaterów. Nie wiadomo czy Tim został pomszczony w jakiś sposób. 

3. Moneta- opowiadanie przedstawia losy Markusa Trenta i Niny, którzy znani są z powieści ,,Distortion". Bohater decyduje się na urzędowo kontrolowane samobójstwo, ze względu na swoje codzienne cierpienia. Obserwujemy przygotowania do zabiegu, to on ma wybrać moment (w czasie 15 minut), kiedy mają zostać włączone kroplówki z trucizną. W Rammie jest prawo, które pozwala korzystać tylko z oficjalnych ośrodków eutanazji, samobójca po odratowaniu w innym miejscu, albo jego rodzina (po śmierci samobójcy) ponoszą odpowiedzialność karną. Jedną z takich osób jest taksówkarz, który odmawia Markusowi kursu do ośrodka. Musiał sprzedać dom i pozbyć się oszczędności po samobójstwie syna. Dalsze losy Markusa znane są z powieści ,,Distortion". 

4. Limfy szklanka-  Chris, główny bohater korzysta z podwózki na stację przez kierowcę ciężarówki. Protagonista źle się czuje, prawdopodobnie może mieć jakiś problem z psychiką. Na parkingu zostaje porwany przez nieznane osoby. Porywacze chcą dowiedzieć się czy miał coś wspólnego z niedawnym zamachem terrorystycznym na lotnisku w Remarku. Nie są w stanie dostać się do wspomnień Chrisa. Pod koniec opowiadania okazuje się, że zamachowcy mieli dostęp do Arki Przymierza, wszystko kończy się dość mrocznie. 

5. Bestiariusz- Ernst ze swoimi ludźmi poszukuje Quentina. Po odnalezieniu go przewożą go pod miasto, aby zemścić się na nim za skrzywdzenie córki głównego bohatera. Akt krwawej zemsty zostaje przerwany przez tajemniczą postać, która samą siebie nazywa Atropos. Ostatecznie to oprawcy stają się ofiarami demonicznych bytów. 

6. Mr Fiction- grupa 10 osób przebywa na uszkodzonej stacji kosmicznej, z każdym dniem działa coraz mniej jej systemów. Trudną atmosferę pogłębia tajemnicze zaginięcie jednej z osób. Po tym wydarzeniu pozostali chodzą wszędzie w parami, powstają nowe teorie wyjaśniające wydarzenia na stacji. Po zaginięciu kolejnej osoby załoga decyduje się na kontakt z Ziemią. Centrum kontroli lotów obiecuje im wysłanie statku kosmicznego, który odbierze ich ze stacji. Znika kolejny członek załogi, atmosferę grozy pogłębia fakt opóźnienia się pomocy ze względu na złą pogodę na Ziemi. Ostatecznie bohaterowie dochodzą do wniosku, że mogą być uczestnikami programu typu reality show. Z załogi zostają tylko cztery osoby, dwie chcą samodzielnie dostać się do statku ratunkowego. Zakończenie zbliżone jest do jednego z odcinków serialu ,,Black Mirror". 

7. Bezludzie- akcja dzieje się na pustyni znanej z ,,Distortion". Dowódca grupy żołnierzy, którzy pełnią wartę na stanowisku kontroli nie żyje. Oni jednak nie robią sobie z tego nic, działają tak, jakby się nic nie stało. Pewnego dnia znajdują kobietę, która rozbiła się na pustyni swoim latającym spodkiem. Była uczestnikiem pionierskiej misji na Proxima Centauri. Wokół posterunku zaczynają się walki wampirów z Aniołami Śmierci, żołnierze po schwytaniu jednego z wampirów zmuszeni są do zniszczenia okolicy (tak jak bohaterowie ,,Distortion"). Koniec opowiadania łączy się z Apokalipsą według świętego Jana. 

8. Requiem dla lalek- Tristan jest taksówkarzem, który wraz z żoną i dwoma synami mieszka w niezbyt dobrej dzielnicy Remarku. Bohater poza kursami współpracuje z gangsterami jako handlarz narkotyków. Pewnego dnia matka jednego z jego znajomych prosi go o wyciągnięcie syna ze złego towarzystwa (od ludzi, z którymi Tristan współpracuje). W międzyczasie dowiaduje się o zdradzie żony i możliwej chorobie syna (choroba psychiczna, która może się rozwinąć w przyszłości). Rzuca się w wir pracy taksówkarza. Decyduje się pomóc swoim mocodawcom w przeprowadzeniu zamachu terrorystycznego z użyciem broni nowego rodzaju (zamontowana w robocie przypominającym kobietę). Tristan ostatecznie wybiera miejsce, gdzie będzie jak najmniej ofiar, sam ginie w wybuchu. 

9. Garcia- Mila i Denis ukrywają się na terenie ogródków działkowych pod miastem. Powodem są naloty wrogich sił i bombardowania. Ich stan psychiczny jest z dnia na dzień coraz gorszy. Po miesiącu przychodzi po nich Garcia, wysoki rangą wojskowy. Przynosi im jedzenie oraz informacje jak przetrwać, po jakimś czasie wraca z kilkoma żołnierzami i transportem. Ostatecznie lądują w obozie dla uchodźców. Mila i Denis wydają żołnierzom pilnującym obóz Garcię, ten jednak ucieka im. 

10. Płonąc od środka- Weles działa w muzyce, próbuje swoich sił w literaturze. Karen jest jego miłością, z którą nie może być, bo ona ma już kogoś. Izaak i Natalia to druga para bohaterów. On jest doktorem psychiatrii, a ona jego pomocą domową. Mimo kontaktów seksualnych Izaak nie pozwala jej zbliżyć się do siebie. W pracy doktor zajmuje się niebezpiecznym pacjentem, którego losy w jakiś sposób łączą się z Karen. W końcówce opowiadania Weles zostaje pacjentem Izaaka, uważa, że ma w sobie demona ognia, chce go wykorzystać w dobrym celu. 

11. Smutek parseków- Archer przebywa na statku kosmicznym, Alanis odzywa się w jego głowie, jest jakby komputerem pokładowym. Razem z wieloma Ziemianami ucieka przed pandemią jaka zaczyna się na naszej planecie. Bohater trafił na pokład z polecenia swojego ojca. Jest członkiem Rady Starszych ds. antropologii i kultury Kolonii. Podróż trwa już półtora wieku. Żyje tylko jeden naukowiec z Rady Starszych. Po dotarciu do Kolonii ludzi w Kosmosie Archer dostrzega niepokojące zmiany w zachowaniu mieszkańców (rozluźnienie obyczajów, rozwój narkomanii, sodomia). Następnie obserwuje odtwarzanie w Kolonii zdarzeń, które miały miejsce w historii Ziemi (m.in. utworzenie getta dla części mieszkańców, walki klasowe, polityczne, powrót niewolnictwa). Każde jego przebudzenie z letargu łączy się z pogorszeniem sytuacji w Kolonii. Ostatecznie zostaje sam na sam z Alanis, która chce go zabić. 

Plusy i minusy:

+ Na wyróżnienie zasługują szczególnie opowiadania ,,Miejsce na drodze" i ,,Bestiariusz". 

+ Tematyka dość szeroka, od Kosmosu po zwyczajne ,,ziemskie" wydarzenia. 

+ Realizacja tematów wciągająca. 

+ Nawiązania do ,,Distortion" poprzez miejsce akcji i część bohaterów. 


- ,,Garcia" i ,,Bestiariusz" nieco za krótkie, wydaje się, że są to jakby szkice Autora do dłuższych opowiadań. 

Pozdrawiam!

16 komentarzy:

  1. Zarejestrowałeś tylko jeden minus, ale i tak wolę powieści od opowiadań. Okładka minimalistyczna.
    Czy nadal tylko recenzje będziesz zamieszczał na blogu?
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przepadam za opowiadaniami, ale tu zainteresował mnie ich rozrzut. Zapiszę sobie tytuł na zaś.

    OdpowiedzUsuń
  3. Numer 6 najbardziej mnie zainteresował.
    Radiomuzykant-ka

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytuł i okładka raczej nie zachęciłyby mnie do kupienia tej książki. Zainteresowało mnie 1 , 2 i 9 opowiadanie.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tytuł i okładka rzeczywiście nie zachęcają
      Pozdrawiam serdecznie połówką października

      Usuń
  5. Gracias por la reseña. Lo tendré en cuenta. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gracias por la reseña. Lo tendré en cuenta. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń
  7. Są trzy dwoiste znaki Zodiaku: najbardziej Bliźnięta, ale też Ryby i Raki. Zwłaszcza Ryby bywają chwiejne emocjonalnie, bo są dwie i płyną w dwie różne strony. Spod Ryb był Witkacy. To tak a propos opisu.
    Z książek lubię Jacka Dehnela Lalę, a z wierszy Bolesława Leśmiana Lalkę.
    Czy lubię czytać opowiadania? Średnio, ale Grzędowicza zawsze, Cezarego Z. nie znam i przyznaję się bez bicia. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie znam treści, ale okładka wygląda bardzo ciekawie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Widzę, że to zbiór godny polecenia. Będę miała go na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wybacz, ale mroczna ta literatura, wybierana przez Ciebie. Ja mam takie życie, więc lektury wolę weselsze. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mnie najbardziej podeszła 10 tka :)

    Kasinyswiat

    OdpowiedzUsuń
  12. Tylko jeden minus. Przewaga plusów. To musi być dobry zbiór opowiadań.

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam serdecznie
    Bardzo ciekawy zbiór. Wiele plusów, mało minusów, dla miłośników gatunku na pewno jest dobrą lekturą :) Sama przyznam jestem zaciekawiona każdym po trochu :)
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  14. Ojej, brzmi bardzo ciekawie! Ja czuję się bardzo zaciekawiona, na pewno będę szukać książki! :)

    OdpowiedzUsuń