czwartek, 23 maja 2024

Okładanie się maczugami, albo odpowiedzialność za słowa.

Po zamachu na premiera Słowacji zacząłem zastanawiać się nad tym jak bardzo w polityce liczą się ,,maczugi" w postaci słów. Z rozmyślań wyszło mi właściwie tyle, że w Polsce mieliśmy podobne przypadki, gdy nieodpowiedzialne słowa doprowadzały do różnych tragedii. 

Na Słowacji po w/w zdarzeniu można było zaobserwować (co logiczne) szok, który jednak po pewnym czasie przełożył się na kolejne okładanie się ,,maczugami". Wydarzenia te w Polsce sprawiły jeszcze krótszy szok, który przekształcił się we wzajemne oskarżenia polityków dotyczące tego, kto jest większym agentem Rosji, Białorusi czy innych równie groźnych państw (bo niektórzy łączą zamach z działalnością obcych wywiadów). Wychodzi na to, że kolejny raz tragedia spowodowana mniej czy bardziej przez słowa nie robi na politykach wrażenia na dłużej. 

Drugą sprawą związaną w jakimś sensie z odpowiedzialnością za słowa jest ,,wywiad" znanego kiedyś nieco szerzej Youtubera, Roberta Pasuta. Nie chcę opisywać w szczegółach jego wywodów, wszystko jest pod linkiem, w Sieci pewnie jest wiele innych artykułów. Oburza mnie przede wszystkim fakt promowania tego typu mizoginistycznych, antynaukowych (w kontekście przyjmowania leków na depresję) i chamskich wypowiedzi. Autorzy wywiadów tego typu wchodzą w te same buty, a przez to przekreślają w moim odczuciu swój profesjonalizm (jeśli można mówić o czymś takim). Plusem jest to, że autorzy wywiadu stracili kilka płatnych współpracy. Według mnie tylko w taki sposób można w pierwszym kroku ukarać osoby wspierające patologiczne zachowania w Internecie. W dalszych można nawet rozważać jakieś kroki prawne. Bez odpowiedzialności za słowa szerszej niż negatywne komentarze daleko nie zajedziemy jako społeczność w Sieci i ludzie w świecie realnym. 

https://rozrywka.spidersweb.pl/robert-pasut-wywiad-zgrzyt-revo-gimper-youtube

,,W sieci można udawać wszystko, z wyjątkiem tego, co się naprawdę liczy. Nie możesz udawać inteligencji, poczucia humoru ani błyskotliwości… złośliwości, przewrotności, ani całej reszty twojej paskudnej, fascynującej osobowości". Antonina Liedtke, CyberJoly Drim

Dziś polecam: Brian May (muzyka filmowa, heavy metal, hard rock), ††† (Crosses) (dark wave, dream pop, witch house, rock elektroniczny, rock industrialny, rock gotycki, post-punk) oraz Culpeper`s Orchad (rock).

Pozdrawiam!

13 komentarzy:

 1. uno debe hacerse responsable de sus palabras. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 2. Im bardziej kontrowersyjne treści, tym niestety więcej osób klika. Po co o nim pisać? Takie naprawianie świata przypomina mi opowieść Gombrowicza o żukach. Ucinać, bzdur nie powielać, pracować nad sobą.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Niemczech mnoza sie ataki (bynajmniej nie slowne) na politykow, zarowno rzadzacych, jak i opozycyjnych. Ja pochlaniam popcorn i czekam, az sie wzajemnie powybijaja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzialność za słowa to bardzo ważny i szeroki temat... Słowa mają potężną moc. Mogą zarówno budować, jak i niszczyć. „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Niektórym to by się przydało przypomnieć od czasu do czasu to powiedzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To, co się teraz obserwuje w mediach, to skandal!
  Politycy, dziennikarze, youtuberzy prześcigają się w zachowaniach godnych potępienia.
  Ciekawe, jak daleko można dojść w tym zakresie?
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, polityka, to jest ta domena, w której nie ponosi się odpowiedzialności ani za słowa ani za czyny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście docierają do mnie różne historie popularne w Internecie. Te, które opisałeś również.
  Ludzie mają różne potrzeby, lubią lansować się w Internecie, szokować wypowiedziami, pyskówkami itp. Można powiedzieć- wszystko już było! I żeby uzyskać zamierzoną reakcję argumenty muszą być naprawdę mocne, kontrowersyjne, wywołujące emocje.
  Warto zadać przy okazji kilka podstawowych pytań o sens takich działań i wszystko stanie się jasne.
  Dobry cytat z Antoniny Liedtke.
  Miłego weekendu, Piotrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie to już tak zmęczyło, że nie moge w ogóle słuchać czy czytac o polityce. Odpowiedzialność za słowa - żadna. Można oplatać bzdury i kłamac w żywe oczy, a potem niech się tłumaczą ci, którzy nie są wielbładem...

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety obecnie ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje słowa, a przeciez to właśnie słowo jest zawsze początkiem. W dziwnych czasach żyjemy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dłuższego czasu w ogóle odnosze wrażenie, że słowa się zdewaluowały, ludzie przestali zważać na ich wartość. A wartość słowa jest przecież ogromna...

  OdpowiedzUsuń
 11. Niektórzy dla sławy są w stanie powiedzieć wszystko. Byleby zszokować, zwiększyć popularność itp. Zero odpowiedzialności niestety.

  OdpowiedzUsuń
 12. Powiem tak : strach dziś być osobą publiczną.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świat kroczy ku zagładzie... Ostatnio wpadła mi w ręce książka "Nadchodzi III wojna światowa" ona chyba wcale nie nadchodzi ona już tu jest...

  OdpowiedzUsuń