Autor: Jakub Nowak
Tytuł: ,,To przez ten wiatr".
Wydawnictwo: Powergraph
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 416
Moja ocena: 8,5/10
Dziękuję wydawnictwu Powergaph za możliwość zapoznania się z alternatywną wersją fragmentu życia Henryka Sienkiewicza.
Powieść ta w dość dużej mierze bazuje na pobycie naszego noblisty w USA. Akcja rozpoczyna się w 1876 roku w miejscowości Anaheim w Kalifornii. Towarzyszami jego pobytu za granicą są Helena Modrzejewska, wraz z mężem i synem z pierwszego małżeństwa; Karol Chłapowski z żoną; Julian Sypniewski z żoną i dziećmi oraz Lucjan Paprocki. Jako wsparcie i pomoc dla całej grupy wyjeżdża z nimi Anusia, zabrana ze szkoły zakonnic sierota, wiąże się z nią dość ciekawy wątek, który jednak nie został przez autora doprowadzony do końca, nie ma odpowiedzi na kilka ważnych pytań.
Ich pozornie spokojne życie na prowincji (miasteczko, gdzie znaleźli farmę można traktować jak miejscowości dla letników pod większymi miastami w Polsce) dość szybko burzy śmierć ich sąsiadki. Od tamtej pory bohaterowie stopniowo oddalają się od wizji życia w stylu westernu na rzecz życia osobno. Helena Modrzejewska zaczyna odczuwać tęsknotę za krajem, zwłaszcza za Tatrami, zaczyna jej też przeszkadzać wielkość izb (mniejsza w porównaniu z mieszkaniem w Polsce). Sienkiewicz ucieka w ramiona prostytutek z Anaheim, obsypuje je prezentami, które przywodzą mu na myśl Helenę (np. perfumy takie jak używa jego ukochana). Do tego tworzy wirtualną postać samego siebie poprzez pokrętne opowieści dotyczące m.in. losów wojennych, przypisuje sobie cudze zasługi. Cała grupa próbuje się jednoczyć poprzez wieczorki artystyczne, w ich trakcie Sienkiewicz czyta ,,Szkice węglem", Modrzejewska odgrywa fragmenty swoich największych scenicznych wcieleń, ktoś chętny gra na pianinie.
Henryk Sienkiewicz pod wpływem amerykańskiego otoczenia robi się hardy, ubiera się jak kowboj, a także uznaje się za głównego obrońcę farmy, chętnie jeździ na polowania. Modrzejewska reaguje na nowe otoczenie niezbyt dobrze, ciągle powraca myślami do dzieciństwa, ma koszmary dotyczące zmarłej córki Marii. Pozostali bohaterowie też odczuwają raczej negatywnie pobyt na farmie. Paprocki także miewa koszmary związane z jego czynem, gdy był w wojsku. Dość rozrywkowy tryb życia całej gromady zmusza Modrzejewską do podjęcia decyzji o znalezieniu zatrudnienia w teatrze w San Francisco.
W międzyczasie jej syn, Rudolf (zwany Dolciem) poznaje miejscowego złodziejaszka, niemal swojego rówieśnika. Jeżdżą razem po okolicy, czasami zabierają ze sobą Anusię. Ostatecznie Dolcio otrzymuje od swojego nowego kompana sztabki złota, ma je przechować i oddać jak wskazana osoba po nie przyjedzie. Przyjęcie złota przyniesie za sobą wiele fabularnych zwrotów, końcówka książki robi wrażenie, powieść z pogranicza obyczajowej i historii alternatywnej skręca w stronę kryminału z odrobiną powieści przygodowej. Losy Henryka Sienkiewicza kończą się w USA, w 1877 roku grupa przedstawiona w powieści opuszcza Amerykę.
Co jakiś czas autor wtrąca tytuł do swoich historii, wiatr wpływa na losy ludzi, właściwie za każdym razem słowa ..to przez ten wiatr" wieszczą coś niezwykłego, czasem nawet niedobrego.
Plusy i minusy:
+ Okładka, która przypomina afisz filmowy. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim ciekawym rozwiązaniem graficznym.
+ Prawdziwe postaci, część miejsc, podane w alternatywny sposób.
+ Całość czyta się płynnie, właściwie ma się wrażenie opowiadania tych wydarzeń przez kogoś, kto siedzi obok.
+ Delikatne strącenie ,,z piedestałów" wielkich postaci, autor ukazał ich ludzką twarz, bez złota i blichtru.
- Nie wszystkie wątki są wyjaśnione do końca.
Pozdrawiam!
Bardzo dużo plusów. Może przeczytam. :)
OdpowiedzUsuńPolecam, bo to całkiem dobrze stworzona fabuła.
UsuńPozdrawiam!
https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/
Nie wiedziałam, że jest taka alternatywna wersja życia naszego pisarza. Ciekawy tytuł.
OdpowiedzUsuńCiekawie to przedstawiłeś. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńBardzo wysoka ocena- przyznam, że to zachęca do poznania tego tytułu :) Niestety nie znam go, pierwszy raz o nim słyszę ale jak tylko będę miała możliwość chętnie poznam go bliżej. Historia ciekawa, na pewno warta poznania. Dziękuję za czytelniczą inspirację :)
Pozdrawiam cieplutko ♡
Zainteresowałeś mnie tą książką. Dodaję ją do listy- Powieści warte przeczytania.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Może gdy się dobrze zna prawdziwe życie Sienkiewicza, Modrzejewskiej i innych to jakaś rozrywka, taka powieść.
OdpowiedzUsuńGracia spor las reseña. Te mando un beso.
OdpowiedzUsuńGracias por la reseña. Te mando un beso.
OdpowiedzUsuńNie słyszałam wcześniej o tej książce, ale z chęcią bym przeczytała mimo, że wątki nie zawsze są wyjaśnione do końca. Może specjalnie by można było podumać...
OdpowiedzUsuńMam awersję do Sienkiewicza, ale książka wydaje się być interesującą. Kupiłabym ją bardziej ze względu na Modrzejewską niż na Sienkiewicza.
OdpowiedzUsuńhttps://asenata2.wordpress.com/2023/02/13/20-to-przez-ten-wiatr/
OdpowiedzUsuńJa książkę kupiłam dla Modrzejewskiej
Anusia została niańką dzieci polskiego lekarza w San Francisco.
UsuńModrzejewska uwzględniła ją w testamencie.
Nie podano jednak w jaki sposób
Informacje z biografii Modrzejewskiej
Ciekawa książka
OdpowiedzUsuńNiestety jakoś nigdy po drodze z Henrykiem Sienkiewiczem mi od najmłodszych lat nie było .... zatem tę pozycję sobie zdecydowanie jednak odpuszczę
OdpowiedzUsuńOkładka akurat dla mnie jest minusem, nie bardzo mi się podoba...
OdpowiedzUsuńjotka
Sporo bardzo ciekawych wątków, o których nie miałem pojęcia, jeśli chodzi o Sienkiewicza i jego rodzinę 🤔
OdpowiedzUsuńKurcze mam mieszane uczucia... Nie wiem czy taka książka by mi się podobała...
OdpowiedzUsuńCo do okładki, to do mnie nie przemawia. Ale wiadomo ile ludzi tyle gustów :).
Zapowiada się naprawdę ciekawie!
OdpowiedzUsuńKsiążki raczej nie przeczytam, ale okładka rzeczywiście przypomina stare PRL-owskie plakaty filmowe albo do sztuk teatralnych :)
OdpowiedzUsuńPozdraiwam
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/
Z jednej strony bardzo oryginalny pomysł, z drugiej jakoś nie do końca mnie przekonuje :)
OdpowiedzUsuńDobrze, że czyta ją się płynnie :D
OdpowiedzUsuń