środa, 15 listopada 2017

Sagrada Familia-nowe rozdanie.

Wczoraj obejrzałem program pt. ,,Acess 360" poświęcony rozbudowie kościoła Sagrada Familia. Mało miejsca twórcy poświęcili Gaudiemu, za to wiele jego następcom, którzy chcą ukończyć budowę tej świątyni do 2026 roku, gdy przypadnie 100 lat od śmierci Mistrza. Cel jest ambitny, choć obecnie może zostać nieco ograniczony w warstwie wykonania poprzez konflikt wewnętrzny w Hiszpanii. Wracając do sedna, w programie pokazano różne nowoczesne metody radzenia sobie z pomysłami wszelkiej maści na upiększenie świątyni. Ciekawymi postaciami są Japończyk, który przeszedł na katolicyzm i tworzy w Barcelonie drzwi do Sagrady, a także architekt z Nowej Zelandii, który przyjechał do Europy, bowiem na studiach usłyszał zdanie, że Gaudi był wichrzycielem, a nie architektem i nie ma się co nim zajmować. Bardzo zajmująca była też wizyta z kamerą u twórców witraży oraz u pana, który odtwarza ze zniszczonych w hiszpańskiej wojnie domowej modeli Mistrza jego zamysł. Wszystko okraszone jest nowoczesną techniką, komputerami, drukarkami 3D.

Jak byłem w Hiszpanii parę lat temu miałem okazję podziwiać tę budowlę z bliska i wewnątrz. Z poziomu ulicy robi zadziwiająco mieszane wrażenie, za to wewnątrz jawi się moim zdaniem geniusz Gaudiego. Te witraże, malujące przy pomocy promieni Słońca różnokolorowe obrazki na ścianach, te ornamenty, szczegóły, po prostu nie mogłem wyjść z podziwu. Potem żałowałem nieco, że byliśmy w tym wspaniałym miejscu tylko około godziny, czekały na nas jeszcze inne atrakcje. 

Dziś byłem w UP, nic się nie zmieniło w mojej sytuacji, kolejna wizyta w grudniu. 

Pozdrawiam! 

8 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Hiszpanii, więc nie mogłam widzieć Sagrady Familii.
  Z pewnością szkoda.
  Ale wątpię aby dalej mieli ją budować....
  I może nawet lepiej, bo przeciez nie powinni naśladowac Gaudiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odkąd Gaudi umarł ,rozpętała się akcja dokończenia budowli.Trwa już dziesięciolecia i końca nie widać ,ciągle przesuwany jest termin zakończenia katedry.
  Moim zdaniem należy budowlę utrzymać w konwencji Gaudiego a nie kosmicznych fantazji jaka przedstawiają architekci i artyści.
  Mnie również bardzo podoba się katedra ,ale za każdym razem napotykałam na tłum turystów depczących prawie po sobie i odbiór był niedokładny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wszystko co Gaudi stworzył budzi mój zachwyt. Nie zachwyca mnie pomysł dokończenia tej budowli. W moim odczuciu lepiej byłoby pozostawić wszystko tak, jak jest. To taki rodzaj niedomówienia, dający możliwość snucia myśli jakby to było gdyby wszystko zdążył ukończyć.
  Wszystkim kościołom witraże, zwłaszcza w słoneczny dzień, dodają urody. Poza tym już od dawna wiadomo, że kolorowe światło leczy, głównie ludzką psychikę, a ta ma przecież wielkie znaczenie dla naszego organizmu.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A widziałes to : https://www.youtube.com/watch?v=6q4foUqyPWE ?
  Sama nie wiem, czy powinni to dokończyć...

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapewne nigdy nie dokończą tej budowli i może i lepiej bo jeszcze zniszczą pracę tak wielkiego człowieka :).
  Pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 6. Córka mojej koleżanki pisała pracę magisterską na temat Gaudiego, ja jeszcze nie byłam, znam tylko z mediów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że i mnie kiedyś będzie dane zobaczyć to cudo!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety osobiście nie oglądałam dzieł Gaudiego, ale wiem że nie jesteś pierwszym na którym jego budowle robią wrażenie. Nie tak dawno pisała o Nim na swoim blogu Iwona Kmita.

  OdpowiedzUsuń