sobota, 27 października 2018

Podwójne zdziwienie.

Wczoraj i dziś przeżyłem małą dawkę zdziwienia. Początek był jeszcze w aucie, jak jechaliśmy na cmentarz. W serwisie informacyjnym podano, że jakaś znana osoba przeszła na islam, nie dosłyszałem wtedy o kogo chodzi, na myśl przyszły mi raczej młode osoby, których dokonania można wymienić jednym zdaniem. A dziś czytam gazetę i już wiem o kogo chodzi: Sinead O`Connor. Sama zmiana religii może nie byłaby jakimś szokiem czy coś, jednak to co artystka mówi o swoich poszukiwaniach duchowości już troszkę mocniej zastanawia. W jednej z wypowiedzi stwierdziła, że jest to zwieńczenie poszukiwań każdego inteligentnego teologa. Dodała też, że studiowanie wszystkich pism prowadzi do islamu, czyniąc pozostałe pisma zbędnymi. Dla mnie jest dziwne to, że stawia się na równi z prawdziwymi teologami islamu, ludźmi, którzy znają każdy element tej religii. Poza tym wypowiadając takie słowa w jakimś stopniu umniejsza znaczenie innych religii, odsuwa je na ,,bocznice", odbiera im wartości. Wydaje mi się, że każdy może sobie wybrać dowolną religię, może też odrzucić wszystkie jej przejawy, jednak nie powinien przy tym wywyższać się nad innymi ludźmi. 

Dowiedziałem się też o nowej płycie pani Agnieszki Chylińskiej. Wszedłem z ciekawości na YT i muszę powiedzieć, że zrobiłem sobie kuku. O ile jeszcze ,,Królowa Łez" po którymś przesłuchaniu z kolei jakoś do mnie zaczęła trafiać, tak ,,Mam zły dzień" raczej nie powtórzy takiej drogi. Nie rozumiem zupełnie o czym jest tekst (może jestem za głupi?), teledysk przestaje do mnie trafiać po 30 sekundach, a muzyka wwierca się do mózgu siejąc powszechne zniszczenie. Rozumiem, że pani Agnieszka chciała spróbować czegoś nowego, to właściwie przywilej każdego artysty. Jednak moim zdaniem przy poszukiwaniach nowych muzycznych regionów nie należy gubić siebie. Bo to co niesie za sobą jej nowy kawałek, to w mojej ocenie jest regres. Miało być śmiesznie, miało być odkrywczo, a wyszło poniżej przeciętnej. Przy takiej promocji nie kupiłbym płyty nigdy. 

Dziś polecam: Camel (art rock, rock progresywny) oraz Carrion (rock, hard rock, glam metal).

Pozdrawiam!

8 komentarzy:

 1. Po tym, co kosciol katolicki jej uczynil, nie dziwie sie, ze szukala na oslep dalej. A ze przy okazji byla bardzo psychicznie labilna, po probach samobojczych, to i znalazla sobie "najlepsza" droge. Pogratulowac! Z deszczu pod rynne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam wrażenie, że współczesna muzyka bardziej ogłupia niż coś przekazuje. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich współczesnych utworów, ale sporej części.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja usłyszałam o piosenkarce dopiero dziś rano i nie jestem zdziwiona, bo ciągle czegoś poszukiwała, miała depresje itd.
  Znałam kiedyś podobną osobę, w sumie tacy ludzie mają w życiu ciężko, oby znalazła ten spokój, którego szuka...
  Pani Chylińska też szuka, zarówno w muzyce, jak i w wyglądzie, ale chyba ostatnio słabo jej to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sinead O`Connor , gdy podarła zdjęcia papieża, byłam ,zażenowana ale Polską. Tam dostąpiła ostracyzmu , przestano chcieć mieć z nią do czynienia a u nas, wybrano na prezydenta faceta , który z papieża kpił. Coś przeczytała ?... ja też czytałam i nie wierzyłam własnym oczom. Artykuł na pół strony o facecie , który ma dobrze zryte pod sufitem jako kimś wyjątkowym ale świadczy to nie o nim ale o żałosnym poziomie ludzi udających dziennikarzy. Tragiczny jest też , dla mnie, poziom użytkowników Twittera. Jeśli społeczność nie broni jednostki przestając korzystać z platformy medialnej do czasu usunięcia dyskryminacji owej jednostki, wystawia sobie cenzurkę-stada baranów…a to ,że jest w nim prezydent USA , papież, nasi oficjele i nie nasi, nie zmienia postaci rzeczy. Są stadem baranów bo tak się nie robi. Nie uczestniczy się w przedsięwzięciach wątpliwych moralnie chyba ,że dla kasy co i ja czynię ale reklama to inne prawa i zasady. Pamiętam zapach palonego tytoniu w fajce i zapachu dla facetów w czerwonym opakowaniu… kiedyś nie było większego wyboru a ten zapach był wyjątkowy do czasu pojawienia się reklamy , dla mnie wyjątkowo głupiej. Tym samym, ktoś kto teraz używa tego zapachu, kojarzy mi się z reklamą i omijam go z daleka…chociaż wiem ,że nie zrobili jej bez sensu…. sprawdzali czy trafi do potencjalnych odbiorców. Ja facetów pachnących old spicem …czy jak to się tam to pisze, omijam. Dobrze ,że wtedy gdy omijać ich nie mogłam nie było tej reklamy…..
  Mówisz Waść ,że na pomniku Kory nic nie ma….pamiętam, pomnik mojej mamy …jako jedyny na cmentarzu miał tylko imię nazwisko i …pamięć przychodzących…. więc … ale nie zawłaszczam sobie praw….w sumie już tyle razy okradziono mnie z mojej twórczości ,że… nie traktuje tego jako kradzież a branie z kupki dla wszystkich przeznaczonej.
  Znani ludzie powiadasz… … znani ludzie. Kloszard w płaszczu schowany z workiem i kieszeniami pełnymi , ptakiem czarnym na ramieniu, poszedł jesienną aleją, pośród leżących liści, leżących ludzi, leżących wspomnień, leżącego czasu…. Postać to czy człowiek odszedł… czy ktoś to jeszcze pamięta…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem po prostu pewne zjawiska związane z show-biznesem zadziwiają mnie tak bardzo, że nie chcą mnie opuścić przez jakiś czas po ich poznaniu. Może za ostro wypowiedziałem się w tej konkretnej sprawie. Sam nie wiem, może to swoiste wywyższenie nowej religii przez panią O`Connor tak na mnie zadziałało. Bo jednak wydaje mi się, że nie ma możliwości oceny, która religia jest naj...

   Cmentarz to miejsce, gdzie można patrząc na same pomniki co nieco dowiedzieć się o zmarłych, o tym jaki mogli mieć charakter. To co jest napisane na nagrobku też może dostarczyć takich danych.

   Usuń
 5. Trudno jest wyrokować - co miało wpływ na taką a nie inną decyzję Sinead O`Connor??? Miała prawo wyboru, jak każdy i wybrała. Jak to się dla niej skończy- trudno przewidzieć. Z reguły pycha nas gubi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale taki jest Islam. Przykro mi to mówić, bo to publiczne obrabianie tyłka, ale Islam gardzi niewiernymi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie przepadałam za Chylińską, ale gdy usłyszałam "Mam zły dzień, to przełączyła na inny kanał, bo nie byłam w stanie tego wysłuchać. Pozdrawiam i obiecuję, że do notek o pobycie w Hiszpanii wrócę z czasem.

  OdpowiedzUsuń